Święty Janie Bosko...

Święty Janie Bosko, przez wielką miłość, z jaką odnosiłeś się do młodzieży, stawszy się dla niej Ojcem i Nauczycielem, i przez heroiczne poświęcenie znoszone dla jej zbawienia, spraw abyśmy i my podobnie ją kochali miłością świętą i ofiarną. Amen.

Boże Ciało

Dodano dnia 24 czerwca 2019

W Uroczystość Bożego Ciała również nasza parafia włączyła się w świętowanie cudownej obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Po mszy św. o godz. 10.00 wyruszyła procesja eucharystyczna do 4 ołtarzy, które były usytuowane tradycyjnie:

1. przy ul. Nawrot,

2. przy ul. Wysokiej,

3. przy ul. Miedzianej

4. przed kościołem przy ul. Wodnej.

Mszy św. przewodniczył ks. Mirosław Hołownia, dyrektor administracyjny dzieła salezjańskiego przy ul. Wodnej. Przy kolejnych ołtarzach liturgię prowadzili: ks. Maciej Drewniak, ks. Adam Pasik, ks. Mirosław Hołownia i ks. Paweł Szczepański. Na zakończenie po odśpiewanym „Te Deum”, otrzymaliśmy błogosławieństwo najświętszym Sakramentem.

Ks. Mirosławowi złożyliśmy życzenia od wspólnoty parafialnej z okazji 25. rocznicy jego święceń kapłańskich.

 

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa. Boże Ciało to święto ruchome, które przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. W niektórych krajach zostało przeniesione na niedzielę.

Uroczystości Bożego Ciała zostały wpisane do kalendarza świąt w całym Kościele ponad 700 lat temu. Uczynił to papież Jan XXII w 1317 roku. Jednak historia uroczystości Bożego Ciała jest znacznie starsza i sięga średniowiecza. Ma bezpośredni związek z objawieniami Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 roku miewała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Zostały one zinterpretowane jako sygnał do ustanowienia specjalnego święta ku czci Najświętszego Sakramentu.

W Polsce uroczystość jest obchodzona od 1320 roku. Procesje z Najświętszym Sakramentem zostały u nas wprowadzone później - około XV wieku. Od czasów rozbiorów łączyły się z manifestowaniem przynależności narodowej. Uczestniczyło w nich duchowieństwo, cechy rzemieślników, bractwa kościelne, szkoły, wojsko i rzesze wiernych.

W okresie PRL władze państwowe i partyjne zakazywały swym członkom uczestniczyć w procesji Bożego Ciała, a nawet - wprowadziły nakaz organizowania konkurencyjnych zabaw ludowych dla wojska i młodzieży. Po zmianach ustrojowych w 1989 roku, w centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie, biorą też udział członkowie najwyższych władz państwowych.

Procesje z Najświętszym Sakramentem podczas Bożego Ciała odbywają się we wszystkich regionach świata. Są nie tylko wyrazem ludowej pobożności, lecz przede wszystkim wyznaniem wiary jej uczestników w tajemnicę eucharystii.

por. Gazeta.pl

© 2011 Parafia pw. M.B. Wspomożenia Wiernych, Salezjanie                         Eco Web Design by Studio7designs

Studio7designs