Święty Janie Bosko...

Święty Janie Bosko, przez wielką miłość, z jaką odnosiłeś się do młodzieży, stawszy się dla niej Ojcem i Nauczycielem, i przez heroiczne poświęcenie znoszone dla jej zbawienia, spraw abyśmy i my podobnie ją kochali miłością świętą i ofiarną. Amen.

„Dival”

Dodano dnia 28 listopada 2017

W pierwszą niedzielę Adwentu, i zarazem miesiąca grudnia, śpiewy liturgiczne w czasie mszy św. wykonywał będzie pan Bogusław Olszonowicz, twórca zespołu „Dival”.

Zespół powstał w Gdańsku, w roku 1970 r. Na początku liczył pięciu członków: Bogusław Olszonowicz, Leszek Iwanicki, Ryszard Mielewczyk, Zbigniew Tomczak i Bogdan Rogal. Nazwali się "Duval" od nazwiska francuskiego księdza AimeM Duvala - poety, pieśniarza, jezuity z gitarą, ewangelizującego m.in. przez śpiew. Jego działalność stała się inspiracją nie tylko przy wyborze nazwy zespołu, ale również sprawiła, że ci młodzi ludzie poważnie i twórczo potraktowali możliwość działania ewangelizacyjnego z gitarami, w tym wypadku elektrycznymi, i perkusją.

- "O nowych instrumentach w tamtych czasach można było tylko pomarzyć - wspomina Bogusław Olszonowicz, lider grupy. - Postanowiliśmy więc jakoś sobie poradzić. Ja przez dwa miesiące pracowałem w piwnicy, aby sosnową deskę przekształcić w instrument. Udało się. Gitara stroiła i można było na niej grać. Drugą, z odzysku, załatwił Leszek i zamontował na niej przetwornik elektryczny, który można było dostać w sklepie muzycznym za 110 złotych. Podłączyliśmy je do radia naszego opiekuna - ks. Gerarda Kleina. Zbyszek miał w ręku tamburyn. Wierni byli zszokowani, słysząc religijną wersję młodzieżowego bigbitu. Ale reakcje, zwłaszcza młodych ludzi, były entuzjastyczne. W trójmiejskich kościołach taki rodzaj muzyki był ewenementem".
Miejscem, które zogniskowało dość wcześnie - bo już w pierwszych klasach szkoły podstawowej - życie Leszka, Zbyszka i Bogusia, był kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu, zwyczajowo nazywany kościołem "Na Czarnej".

W 1971 r. nadeszła propozycja zagrania na festiwalu piosenek religijnych "Sakrosong" w Katowicach. Nie wahali się ani chwili. Pojechali już w trójkę. Leszek Iwanicki, który obecnie jest rzeczoznawcą budowlanym, Zbigniew Tomczak - wykładowca na Politechnice Gdańskiej, a zarazem doktor oceanografii, i Bogusław Olszonowicz - dziennikarz.

"Duval" zagrał m.in. koncert dla dzieci niewidomych w Laskach pod Warszawą.
Schronienia "Duvalowcom"przez cały czas ich działalności udziela parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu. Znani są nie tylko na Wybrzeżu. Goszczono ich w kilkuset kościołach w Polsce, mają za sobą także wiele koncertów na Zachodzie. W Niemczech, Francji czy we Włoszech - ich występy powodowały, że po brzegi wypełniały się katolickie świątynie. Swoistym znakiem nowych czasów był bardzo udany koncert w Ambasadzie Polskiej w Kolonii w styczniu 1991 r. Występ ten był ogromnym przeżyciem zarówno dla pracowników polskiej placówki dyplomatycznej, jak i dla wykonawców.

Niejednokrotnie członkowie zespołu spotykali się z Ojcem Świętym. Trudno im opisać radość, kiedy podczas audiencji prywatnej w 1998 r. Jan Paweł II powiedział: "Wiem, jesteście ´Duval´". W rok później, wraz z "Czerwonymi Gitarami", ponownie grali dla Papieża. Tym razem na sopockim hipodromie. Zaśpiewali Ave Maria Franciszka Schuberta.

Co wyróżnia tercet "Duval" spośród innych tego rodzaju zespołów? Przede wszystkim to, że sami tworzą śpiewane przez siebie utwory. Ich śpiew cechuje znakomite wyczucie liturgii Mszy św. (procentuje praktyka ministrancka) i wynikająca stąd umiejętność doboru utworów oraz sposobu ich wykonania. Do religijnych treści starają się dobierać muzykę łatwo wpadającą w ucho. Nic zatem dziwnego, że mają życzliwych słuchaczy nie tylko wśród młodzieży, ale także wśród osób w podeszłym wieku, zdziwionych, że przy takim zestawieniu instrumentów zamiast hałaśliwego zgiełku zespół oferuje pieśni melodyjne, w dodatku o głębokim przesłaniu.

Od kilku lat "Duval" koncertuje średnio w 50 parafiach w ciągu roku. Bywa, że jednej niedzieli śpiewa w Nowym Sączu, następnej - w Łodzi, a potem w Bielsku-Białej. Rodziny przyzwyczaiły się do częstej nieobecności mężów i ojców w domu. Swoje żony członkowie "Duvala" poznali na koncertach duszpasterstwa akademickiego, więc żadna z nich nie buntuje się przeciwko ich artystycznej działalności.

Swoją pasją złamali i łamią nadal dziesiątki stereotypów. Nie byli pierwsi spośród tych, którzy w dostojne wnętrza kościołów wprowadzili dźwięk elektrycznych gitar oraz rytm perkusji. Pozostali jednak jedynymi, którzy w tym samym składzie parają się tą formą sztuki. Od samego początku wierni są idei: Uczynić muzykę oraz śpiew przeżyciem kulturalnym i głęboko religijnym zarazem.

Obecnie tradycje całego Zespołu kontynuuje już tylko Bogusław Olszonowicz. Tak układa się życie...

© 2011 Parafia pw. M.B. Wspomożenia Wiernych, Salezjanie                         Eco Web Design by Studio7designs

Studio7designs