Słowo Abp. Grzegorza Rysia na Światowy Dzień Ubogich 2019

Drodzy Siostry i Bracia,

 

Przed nami kolejny Światowy Dzień Ubogich, który przypada w najbliższą niedzielę 17 listopada.

W Łodzi zaczęliśmy go już przedwczoraj od wspaniałego koncertu symfonicznego, zagranego dla ludzi ubogich w łódzkiej filharmonii przez artystów światowej sławy. Kolejne dziewięć dni zostało szczelnie wypełnionych wielorakimi inicjatywami na rzecz potrzebujących, podejmowanymi przez wiele różnych środowisk, zjednoczonych wyobraźnią miłosierdzia.

Dzień (a właściwie: TYDZIEŃ) Ubogich w myśli jego inicjatora - papieża Franciszka stanowi swoistą bramę do uroczystości Chrystusa Króla obchodzonej w następną niedzielę, 24 listopada. Przesłanie Ojca świętego jest jasne: nie wkładajcie na głowę Chrystusa koron ze złota i drogich kamieni, jeśli wcześniej nie chcecie założyć na Jego gołe plecy ciepłej koszuli! Nie złoćcie Mu kielichów, jeśli nie chcecie Mu podać szklanki herbaty. Nie klękajcie przed Chrystusem-Wielkim Królem, jeśli nie uszanowaliście Go, gdy stanął przed wami jako „najmniejszy” z potrzebujących.

Również w tym roku Światowy Dzień Ubogich chcemy przeżyć w duchu Orędzia skierowanego do nas z tej okazji przez papieża Franciszka. Nosi ono tytuł: „Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie”. To zdanie, zaczerpnięte z Psalmu, musi być przez nas przeczytane jako Boża OBIETNICA złożona ubogim. Bóg obiecuje im, że ich „ufność” - ich nadzieja na zmianę, na poprawę sytuacji, na doświadczenie dobra - ich nie zawiedzie! Bóg jest po ich stronie! To im jako pierwszym obiecuje swoje Królestwo - już TUTAJ, nie dopiero w szczęśliwej wieczności: „błogosławieni (tzn. szczęśliwi) ubodzy w duch, albowiem ich JEST Królestwo Niebieskie”.

Stańmy po stronie Boga! A to znaczy: stańmy po stronie ubogich i potrzebujących. Stańmy szczególnie w tym tygodniu, i w najbliższą niedzielę. A potem w codzienności. Zapraszam Was do konkretnych i hojnych działań, których znakiem jest „charytatywna tytka” organizowana w każdej parafii. Zapraszam też na wspólne świętowanie Dnia Ubogich w łódzkiej katedrze, w niedzielę - 17 listopada o godz. 12.30. Niech nas połączy wyobraźnia miłosierdzia. I CZYN MIŁOSIERDZIA!

 

Abp Grzegorz Ryś

© 2011 Parafia pw. M.B. Wspomożenia Wiernych, Salezjanie                         Eco Web Design by Studio7designs

Studio7designs