Wspomożycielka
Św. Jan Bosko

Nasza parafia to…

wspólnota salezjańska otwarta na dzieci i młodzież

Ks. Bosko, ojciec i nauczyciel młodzieży, gromadził swoich wychowanków w Oratorium, organizował dla nich szkoły oraz troszczył się o ich życie codzienne i formację religijną. Słowa ks. Bosko „wystarczy, że jesteście młodzi, abym was kochał” były i są dewizą pracy Salezjanów. Spotkania dzieci i młodzieży dokonują się we wspólnotach rówieśniczych. Dzieci i młodzież w dziełach salezjańskich mogą rozwijać swoje potrzeby i uzdolnienia.
W Oratorium im. św. Dominika Savio i Duszpasterstwie Młodzieży Szkół Średnich „Źródło”, dzieci i młodzież wraz z animatorami i opiekunem mogą doświadczać ducha radości i miłości wychowawczej św. Jana Bosko. Można tu znaleźć miejsce do nauki, wziąć udział w ciekawych zajęciach tematycznych oraz uczestniczyć w warsztatach, które rozwijają posiadane zdolności. Tutaj można fajnie i twórczo spędzić czas wolny z kolegami i koleżankami.
Zespół Szkół Salezjańskich leżący na terenie parafii gromadzi młodzież gimnazjalną i licealną, by kształcić i wychowywać dobrych chrześcijan i obywateli. Środowisko wychowawcze, grupy rówieśnicze, zajęcia lekcyjne i szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych, codzienna modlitwa, regularne okazje do świadomego przeżywania liturgii kościoła, rekolekcje oraz okazje do spotkania i kierownictwa duchowego to najważniejsze aspekty szkoły katolickiej w duchu salezjańskim. W ramach Zespołu Szkół istnieje Bursa dla młodzieży, gdzie oprócz miejsca potrzebnego do nauki i odpoczynku dokonuje się także rozwój duchowy i religijny podopiecznych.
W parafii realizujemy również ciekawe propozycje formacyjne dla dzieci i młodzieży, wśród których należy wymienić: scholę, Liturgiczną Służbę Ołtarza, bielanki i harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Schola parafialna skupia w swoich szeregach dzieci, które kochają muzykę i śpiew.
Tym, którzy pragną wiedzieć o liturgii Kościoła więcej i służyć przy ołtarzu, proponujemy Liturgiczną Służbę Ołtarza. Proponujemy tę formę rozwoju religijnego dzieciom po I Komunii św. Eucharystyczne procesje liturgiczne ubogacają swoją obecnością dziewczynki, które sypią kwiatki i oddają chwałę Bogu poprzez modlitwę. Spotkania bielanek gromadzą dziewczynki ze szkół podstawowych.
Przygoda, służba Bogu i Ojczyźnie oraz zdobywanie nowych sprawności i umiejętności to propozycja dla chłopców i dziewczynek ze szkół podstawowych, którzy chcą zostać harcerkami i harcerzami w organizacji Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

wspólnota duszpasterska

Osoby poszukujące tradycyjnego duszpasterstwa znajdą dla siebie propozycje liturgiczne i sakramentalne w ciągu całego roku. W soboty i niedziele po porannej Mszy św. śpiewamy Godzinki, a podczas wieczornych nabożeństw niedzielnych celebrujemy nieszpory, nabożeństwa eucharystyczne lub nowenny. Liczne i różnorodne nabożeństwa i stała okazja do modlitwy wspólnotowej i indywidualnej stanowią bogatą propozycję wychodzącą naprzeciw zróżnicowanym potrzebom wierzących. Zapraszamy wiernych do udziału w coczwartkowej adoracji Najświętszego Sakramentu po wieczornej Mszy św.
Regularnie prowadzimy przygotowania sakramentalne do chrztu, I Komunii św., bierzmowania oraz sakramentu małżeństwa. Posługujemy również osobom samotnym i chorym. Jesteśmy na każde wezwanie osób, które potrzebują pomocy duszpasterskiej i sakramentalnej.
Dla tych, którzy pragną swoją wiarę i powołanie przeżywać coraz bardziej świadomie, radośnie i dynamicznie proponujemy przynależność do grup i wspólnot parafialnych, takich jak: Salezjanie Współpracownicy, Wspólnoty Żywego Różańca, Sodalicja Mariańska, Wieczernik Modlitwy za Kapłanów, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Asysta Procesyjna itd.
Okazjonalnie organizujemy również spotkania wspólnoty parafialnej z okazji uroczystości parafialnych i przy obchodach nawiedzeń i peregrynacji.

wspólnota życzliwa wobec potrzebujących

Człowiek jest istotą, która nieustannie się staje. W ten sposób przeżywa swoje radości i sukcesy, a także porażki i problemy. Parafia jako wspólnota osób otwiera się, w ramach swoich możliwości, na potrzeby tych wiernych, którzy są w potrzebie.
W intencji osób przeżywających swoje trudności modlimy się wraz z całym kościołem podczas modlitw powszechnych i polecamy je wstawiennictwu i opiece Wspomożycielki Wiernych, a także św. Jana Bosko w ramach nowenn ku ich czci.
W trakcie roku udzielamy pomocy materialnej osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej i duchowej. Poprzez Parafialny Zespół Caritas docieramy do tych, którym trzeba pomóc. W zakresie szeroko rozumianej pomocy współpracujemy z podmiotami społecznymi i indywidualnymi.
Za osoby z problemem alkoholowym i ich rodziny modlimy się w ostatni czwartek miesiąca, po wieczornej mszy św., podczas adoracji Najświętszego Sakramentu.
W sprawach prawnych wierni mogą skorzystać z bezpłatnej posługi prawnika.

© 2011 Parafia pw. M.B. Wspomożenia Wiernych, Salezjanie                         Eco Web Design by Studio7designs

Studio7designs